آرشیو خبرها [تعداد خبرها : 2694]

آخرین اطلاعیه موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران پیش از ثبت نام ناشران برای شرکت در نمایشگاه مجازی کتاب

آخرين اطلاعيه موسسه خانه كتاب و ادبيات ايران پيش از ثبت نام ناشران براي شركت در نمايشگاه مجازي كتاب

ناشران متقاضی حضور در نمایشگاه مجازی کتاب تهران باید برای کنترل اطلاعات کتاب‌های خود به سامانه موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران مراجعه و نسبت به اعلام وصول کتاب‌ها اقدام کنند.

متن کامل »

راه جلوگیری از بهم ریختگی در حوزه ترجمه کتاب، قانون کپی رایت است

راه جلوگيري از بهم ريختگي در حوزه ترجمه كتاب، قانون كپي رايت است

محبوبه نجف خانی، گفت: اگر می خواهیم بازار نشرمان از ترجمه اشباع نشود و تالیف های خودمان چه در بزرگسال و چه در کودک به زبان های دیگر ترجمه شود و فقط مصرف کننده نباشیم، راه آن رعایت قانون کپی است.

متن کامل »

استفاده از کتاب بریل باعث تقویت حافظه نابینایان می‌شود

استفاده از كتاب بريل باعث تقويت حافظه نابينايان مي‌شود

در نشست «فقدان حمایت و نشر کتاب افراد دارای معلولیت» عنوان شد که ماندگاری مطالب کتاب بریل در ذهن فرد نابینا در مقابل کتاب صوتی بیشتر است. در واقع استفاده از کتاب بریل باعث تقویت حافظه نابینایان می‌شود چون همه حواس درگیر آن می‌شود، ماندگاری بیشتری دارد.

متن کامل »

امروز دامنه ویراستاری بسیار گسترده شده است

امروز دامنه ويراستاري بسيار گسترده شده است

نخستین آیین ملی «بزرگداشت اهالی ویرایش استادان، ویراستاران، پژوهشگران، ناشران، منتقدان، موسسه ها و فناوران» از سلسله نشست های موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، جمعه ۳۰ آبان ماه برگزار شد.

متن کامل »

رسانه ها به رویدادهای حوزه کتاب توجه بیشتری کنند

رسانه ها به رويدادهاي حوزه كتاب توجه بيشتري كنند

محمد علی رمضانی فرانی گفت: توجه رسانه ها به رویدادهای حوزه کتاب همانند هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و جایزه کتاب سال همانند جشنواره های مختلف هنری فجر نیست و این غصه برانگیز است. کتاب مادر آثار سینمایی و نمایشی است و رسانه ها نباید آن را نادیده بگیرند. به کتاب نیز باید به همان اندازه توجه شود که به فیلم و تئاتر توجه می شود.

متن کامل »

ضروری است در زبان معیار کمترین میزان تنوع را داشته باشیم

ضروري است در زبان معيار كمترين ميزان تنوع را داشته باشيم

نشست «ظرافت ‌های ویرایش در متون ترجمه ‌ای» از سلسله نشست های موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، پنجشنبه (بیست‌ونهم آبان ماه) با حضور امید طبیب ‌زاده، آبتین گلکار، هومن عباس‌پور و امیرحسین وزیری برگزار شد.

متن کامل »

هفته کتاب عاملی برای ایجاد عادت خواندن

هفته كتاب عاملي براي ايجاد عادت خواندن

سیدکاظم حافظیان رضوی با اشاره به این که برگزاری رویدادهایی مانند هفته کتاب عادت به خواندن مورد توجه و معرفی قرار می گیرد عنوان کرد: هفته کتاب بهانه ای است برای تبلیغ خواندن در جامعه ای که چندان از مطالعه استقبال نمی شود، از این منظر این اقدام بسیار ارزشمند است.

متن کامل »