آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1361]

دلالان هنری آفت شبکه پیچیده کنشگران هنری هستند

دلالان هنري آفت  شبكه پيچيده كنشگران هنري هستند

پریسا شاد قزوینی در نشست نقد و بررسی کتاب«گفتمان‌های فرهنگی و جریان های هنری ایران؛ کند و کاوی در جامعه شناسی نقاشی ایران معاصر» گفت: شبکه پیچیده کنشگران شامل خالق اثر، عرضه کننده اثر، منتقد اثر، کارشناس، داور، رسانه و مخاطب است. در این کتاب به بحث دلالان هنری اشاره نشده است در حالی که ما آنها را به عنوان آفت های این شبکه می شناسیم و حرف اصلی را برای این گروه ها می زنند و باید آنها را آسیب شناسی کنیم.

متن کامل »

وقف فرهنگی یکی از ماندگارترین و ثمربخش ترین نوع وقف است

وقف فرهنگي يكي از ماندگارترين و ثمربخش ترين نوع وقف است

نیکنام حسینی پور در آئین تقدیر از واقفان کتاب‌های خطی، نفایس و آثار فرهنگی با تاکید بر اینکه وقف فرهنگی یکی از ماندگارترین و ثمربخش ترین نوع وقف است، گفت: این نوع از وقف جلوه های متنوع، گوناگون و سابقه ای کهن و دیرینه دارد. وقف فرهنگی به معنای برخوردار ساختن اقشار محروم جامعه از مزایای فرهنگی، در جهت توسعه‌ فرهنگی جامعه است.

متن کامل »

درباره تاریخ اجتماعی و اقتصادی دوره قاجار ضعف پژوهشی داریم

درباره تاريخ اجتماعي و اقتصادي دوره قاجار ضعف پژوهشي داريم

موسی‌پور می‌گوید: «تفریحات ایرانیان» رودی مته برای کسانی که می‌خواهند تاریخ اجتماعی بخوانند شاهکار است. ما در حوزه تاریخ اجتماعی کار ارزشمند بسیار کم داریم اما فرنگیان منابع بسیاری از جمله اسناد تاریخی در دسترس دارند.

متن کامل »

متفکران می‌توانند تاریخ تفکر را تجربه کنند

متفكران مي‌توانند تاريخ تفكر را تجربه كنند

محمد زارع‌شیرین‌کندی می‌گوید: متفکران می‌توانند تاریخ تفکر را تجربه کنند. اندیشه همان تاریخ اندیشه است و فلسفه همان تاریخ فلسفه. برای نگارش چنین تاریخ فلسفه‌ای نویسنده باید بر دوره‌های مختلف فلسفه مسلط باشد.

متن کامل »

بخش زیادی از تاریخ ادبیات کودک ما در مطبوعات و مجلات نهفته است

بخش زيادي از تاريخ ادبيات كودك ما در مطبوعات و مجلات نهفته است

مسعود کوهستانی‌نژاد، در آیین رونمایی مجموعه «گنجینه تاریخ ادبیات کودک و نوجوان» گفت: از بین آثار ادبیات کودک و نوجوانی که در طول تاریخ با آن مواجهیم شاید حداکثر ۲۰ تا ۲۵ درصد شکل کتابی دارد و بقیه آن خارج از شکل کتاب و در محتوای نشریات منتشر شده است.

متن کامل »