آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1414]

این کتاب با پرسش بنیادی فاصله دارد

اين كتاب با پرسش بنيادي فاصله دارد

رضا ماحوزی کتاب «فلسفه دانشگاه» را فتح بابی برای انجام تاملات فلسفی در باب دانشگاه در ایران دانست و گفت: دغدغه من برای تدوین این کتاب برآمده از پرسشی بود که چند سالی درگیر آن بودم. آن پرسش این بود که چرا نهاد علم در ایران از اساس جدی گرفته نشد؟

متن کامل »

ترجمه‌نشدن رمان امیل حبیبی دلیل ایدئولوژیکی داشت

ترجمه‌نشدن رمان اميل حبيبي دليل ايدئولوژيكي داشت

در نشست نقد ترجمه کتاب «الوقائع الغریبه لاختفاء سعید ابی النحس المتشائل» مطرح شد که این کتاب رمانی واقع‌نگارانه است و رنج مردم فلسطین را بازگو می‌کند، همچنین لزوم ترجمه دوم این اثر احساس می‌شد و نیاز به ترجمه مجدد نیز دارد.

متن کامل »

نهادهای ارزشی و فرهنگی ما منزلت تاریخی خود را از دست داده‌اند

نهادهاي ارزشي و فرهنگي ما منزلت تاريخي خود را از دست داده‌اند

ناصر تکمیل‌همایون می‌گوید: جامعه معاصر ایران نزدیک به دو سده است که دچار آشفتگی در امور اجتماعی و فرهنگی خود بوده و از همین رو نهادهای مختلف ارزشی و فرهنگی ما منزلت تاریخی خود را از دست داده‌اند.

متن کامل »

نیازمند فکر و اندیشه سلمان فارسی هستیم

نيازمند فكر و انديشه سلمان فارسي هستيم

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در آیین تجلیل از نویسندگانی که درباره سلمان فارسی نوشته‌اند، گفت: یکی از ویژگی های بارز سلمان، پاکدستی ایشان بود. در زمان کنونی ما به فکر و اندیشه سلمان فارسی نیاز داریم و باید او را به جوانان بشناسانیم که الگوی بسیار خوبی در همه عرصه‌هاست.

متن کامل »

اگر دریابندری دوباره «خانه برنارد آلبا» را ترجمه کند در آن دست می‌برد

اگر دريابندري دوباره «خانه برنارد آلبا» را ترجمه كند در آن دست مي‌برد

در نشست نقد ترجمه نمایشنامه «خانه برنارد آلبا» مطرح شد که لورکا جزو شاعران و نمایشنامه‌نویسانی بود که گرایش چپ داشت و در ایران از همان دهه چهل سراغ ترجمه آثار او رفتند و نمایشنامه‌نویسی او را واکنش به سبک ناتورالیسم می‌دانند.

متن کامل »

انعطاف لازمه کار ویرایش شعر کودک و نوجوان است

انعطاف لازمه كار ويرايش شعر كودك و نوجوان است

شهرام رجب‌زاده گفت: گاه اختصاصات زبان و نگاه و جهان کودکانه هم کارکردهای زبان را به چالش می‌کشد، که ویراستار غیر منعطف هنگام رویارویی با این موارد، کار را خراب می‌کند. بنابراین انعطاف لازمه کار ویرایش شعر کودک و نوجوان است.

متن کامل »

هنوز در ایران علم مدرن و پروژه‌های علمی بزرگ درک نشده است

هنوز در ايران علم مدرن و پروژه‌هاي علمي بزرگ درك نشده است

مولف کتاب «معماری علم در ایران» در نشست نقد و بررسی این اثر گفت: در طول تاریخ بشر فرآیندها و اتفاقاتی رخ داده است که باعث به وجود آمدن پدیده‌ای به نام علم شده است؛ اما هنوز در ایران علم مدرن و پروژه‌های علمی بزرگ درک نشده است.

متن کامل »