تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ | شناسه مطلب : ۱۶۷۱۱ | تعداد بازدید : ۲۶۸

خانه كتاب آماده همكاري با استان ها براي آموزش حلقه هاي نشر است

نیکنام حسینی‌پور مطرح کرد:

خانه کتاب آماده همکاری با استان ها برای آموزش حلقه های نشر است

نیکنام حسینی‌پور در نشست «هم‌اندیشی معاونان فرهنگی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها با موضوع رویداد‌های ترویج کتابخوانی» گفت: این نظر که کتابفروشان نیاز به آموزش ندارند درست نیست بلکه باید در حوزه بازاریابی و اقتصاد باید به آنها آموزش داد. خانه کتاب آمادگی داریم در قالب اعزام استاد به استان های مختلف در امر آموزش همکاری کند.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب؛ نشست «هم‌اندیشی معاونان فرهنگی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها با موضوع رویداد‌های ترویج کتابخوانی» با حضور همایون امیر‌زاده؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب شنبه (۱۶ تیر‌ماه) در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد.

مدیر عامل خانه کتاب با بیان اینکه خانه کتاب در دوره ای در استان ها فعال بود اما تغییرات و تحولات باعث شد در خود تهران بیشتر متمرکز شود،گفت: ما در خانه کتاب عمومی کردن فرهنگ ایران تهران نیست را به عنوان رویکرد مد نظر قرار می دهیم و باید به همه استان ها توجه کنیم و اکثر ادارات کل هم این سیاست را دنبال می کنند.

حسینی پور به ضرورت نقد کتاب در جامعه اشاره کرد و گفت: دغدغه نقد کتاب درکشور کمرنگ شده و این باعث دیده نشدن کتاب ها می شود. موسسه خانه کتاب این آمادگی را دارد که با همکاری ادارات کل ارشاد استان ها، موسسات انتشاراتی و موسسات فرهنگی از جلسات نقد، بررسی و رونمایی کتاب حمایت کند تا با این کار کتاب ها دیده شود. اطلاع رسانی این جلسات هم از طریق خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) و رسانه های استانی و محلی انجام می شود.

مدیر عامل خانه کتاب با اشاره به مشارکت اداره کل ارشاد استان ها برای حمایت از طرح های فصلی خانه کتاب گفت: زیر ساخت های طرح های فصلی خانه کتاب (عیدانه کتاب، تابستان و پائیزه کتاب» توسط خانه کتاب و با همکاری کتابفروشی ها انجام می شود؛ کتابفروشی هایی می توانند در این طرح ها مشارکت کنند که از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مورد تائید باشند. در طرح های گذشته، تعدادی از کتابفروشی ها دچار خطا شدند و امیدواریم ادارات کل ارشاد استان ها در بحث نظارت، حمایت و سیاستگذاری با ما همکاری کنند و اگر پیشنهاداتی در مورد این طرح ها دارند با ما در میان بگذارند.

وی ادامه داد: گزارش های طرح عیدانه کتاب برای اداره کل ارشاد استان ها ارسال شده است و انتظار داریم  این گزارش ها با دقت و تامل بیشتری مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرند و به منابعی آرشیوی تبدیل نشوند. در این آمار، میزان یارانه ای که هر استان استفاده می کند  و شاخص های دیگر به تفصیل بیان شده است؛ این آمار این امکان را به ما می دهد که یارانه هر استان را بر اساس سرانه جمعیت آن استان تخصیص دهیم.

حسینی پور آموزش ناشران، نویسندگان، ویراستاران و کتابفروشان را از دیگر موضوعات مهم عنوان کرد و گفت: این نظر که کتابفروشان نیاز به آموزش ندارند درست نیست بلکه باید در حوزه بازاریابی و اقتصاد  به آنها آموزش داد. ما آمادگی داریم در قالب اعزام استاد به استان های مختلف در امر آموزش حلقه های نشر  همکاری کنیم.

مدیر عامل خانه کتاب ادامه داد: شناسایی مفاخر حوزه نشر در استان ها به منظور الگو سازی برای نسل جوان باید در دستور کار قرار بگیرد. خانه کتاب می توانند در قالب برنامه های «عصر کتاب» که به بزرگداشت اهالی فرهنگ و هنر اختصاص دارد، اهالی قلم استان ها و شهرستان ها را نیز شناسایی و معرفی کند.

حسینی پور بیان کرد: خانه کتاب آمادگی دارد ظرفیت داوری کتاب سال را در اختیار استان ها قرار دهد و با توجه به مسائل قومی که در استان ها وجود دارد، داوری جایزه کتاب سال از طرف خانه کتاب انجام شود. برای برگزاری جایزه کتاب سال باید همه چرخه نشر اعم از ناشر، نویسنده، مترجم، کتابفروش و... را مد نظر قرار دهیم.

وی خانه کتاب را بانک اطلاعات کتاب دانست و گفت: خانه کتاب مرجعی برای نهادهای قانون گذار و سازمان های دیگر است. ارسال کتاب برای خانه کتاب بسیار دیر صورت می گیرد این موضوع باعث می شود آمار کتاب های استان ها ناقص ثبت شود.

وی خبرگزاری کتاب ایران )ایبنا) را از دیگر ظرفیت های  موسسه خانه کتاب برای پوشش اخبار مرتبط با حوزه نشر دانست و گفت: استان ها می توانند با معرفی یک رابط خبری، اخبار کتابی استان خود را در اختیار خبرگزاری کتاب ایران قرار دهند.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *