تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ | شناسه مطلب : ۱۶۷۱۷ | تعداد بازدید : ۲۰۷

كتاب هاي "سرمايه گذاري خارجي در پرتو ديپلماسي" و "خاطرات آنكارا" رونمايي شد

با حضور سفير پيشين ايران در تركيه

كتاب هاي "سرمايه گذاري خارجي در پرتو ديپلماسي" و "خاطرات آنكارا" رونمايي شد

بهمن حسین پور در آئین معرفی و رونمایی کتاب های «سرمایه‌گذاری خارجی در پرتو دیپلماسی» و "خاطرات آنکارا"به خاطرات ماموریت‌های خود در کشورهای مختلف اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، نشست رونمايي از آثار «خاطرات آنكارا» و «سرمايه‌گذاري خارجي در پرتو ديپلماسي» با حضور بهمن حسين‌پور، مولف اثر، حسن علي‌بخشي، مدير بخش تاريخ شفاهي وزارت امور خارجه، نيكنام حسيني‌پور، مديرعامل موسسه خانه‌ كتاب و مجيد نعماني چهارشنبه (۲۰ تيرماه) در سراي اهل‌ قلم برگزار شد.

در ابتداي اين نشست، بهمن حسين پور بيان كرد: در هندوستان دانشجو بودم كه از طرف دولت هندوستان به علت پاره اي از فعاليت ها اخراج شدم. بعد از چندماه به تهران برگشتم و به صدا و سيما براي كار رفتم. در آن زمان آقاي علي لاريجاني در صدا و سيما فعاليت داشت. در ادامه توسط يكي از دوستانم به وزير امور خارجه وقت معرفي شدم و آن زمان پس از ديدار با ايشان در دفتر طرح و برنامه وزارتخانه مشغول به فعاليت شدم.

وي ادامه داد: تا سال ۱۳۶۰ كسي به عنوان بازرس نمايندگي هاي ما در خارج از كشور نرفته بود. من به عنوان سفير ايران در آفريقا به اين كشور سفر كردم؛ بنابراين آفريقا، فرانسه، بلژيك و فرانسه را به بازرسي انتخاب كردم. چهار ماه و نيم به عنوان سفير كار كردم بدون اينكه هيچ حقوقي دريافت كنم. 
وي ادامه داد: از ماموريت هايي كه رفتم خاطرات زيادي داشتم اما به فكر خاطره نويسي نبودم. تنها سفيري هستم كه به ۱۱۶ كشور دنيا سفر كرده ام و از بين ۵۵ كشور آفريقايي به ۵۰ كشور آن سفر كرده ام. خاطرات زيادي از آفريقا دارم اما به فكر نوشتن آنها نبودم؛ آن زمان آفريقا بسيار بكر بود. اولين ايراني بودم كه آفريقاي جنوبي را ديدم؛ به چشم خودم آپارتايد را هم ديدم. 

حسين  پور بيان كرد: در اواخر دهه ۶۰ در آمريكا، اروپا، آمريكاي لاتين نمايندگي تاسيس كرديم. سال ۶۶ كه ۳۱ ساله بودم در اتيوپي سفير شدم و به مدت يك سالي كه در هتل اقامت داشتم پرچم ايران را از پنجره اتاق به بيرون گذاشته بودم تا همه بدانند اينجا سفارت ايران است. طي مصاحبه اي كه با روزنامه كيهان آن زمان انجام داده بودم به عنوان جوان ترين سفير معرفي شدم. 

وي با بيان اينكه عادت داشتم هرجا ماموريت مي روم پرونده هاي راجع به آن كشور را مي خواندم. براي نوشتن كتاب خاطرات نياز به مطالعه داشتم. بعدها زماني كه رئيس نمايندگي استانبول و سركنسول شدم كتاب‌هاي زيادي را كه درباره استانبول از زمان قاجار تا پهلوي نوشته شده بود مطالعه كردم؛ طي جست و جوهايم به كتابي از آقاي كيانوري رسيدم. كتابش را خواندم و از آن ايده گرفتم چرا كه متن كتاب بسيار ملموس بود. با زحمت زياد او را پيدا كردم. آقاي كيانوري در آن زمان  بيش از ۸۰سال سن داشت. زماني كه با او تماس گرفتم  گفت چندين سال مرا جوان كرديد. بنابراين اولين جرقه خاطره نويسي از كتاب كيانوري به ذهنم زده شد. 

حسين پور ادامه داد: با اين نيت به تركيه رفتم كه روابط دو كشور را  توسعه دهم. در مصاحبه اي عنوان كردم كه اگر  به مدت سه سال در تركيه  بمانم مي توانم رابطه را به ۱۵ ميليارد دلار برسانم.  بعد از گذشت سه سال رابطه به ۲۲ و ۷۰۰ ميليارد دلار رسيد. اين پيشرفت باعث شد ماموريت من پنج سال به طول بي انجامد. چندين بار سفير نمونه شدم و نمايندگي ما چند بار مقام اول را كسب كرد. بعد از اينكه از تركيه آمدم رابطه ما به ۹ميليارد دلار رسيد كه خيلي خوشايند نيست. زماني كه در اتيوپي سفير بودم از آنجا هواپيماي اف پنج و اف چهار را خريديم. به طوري كه آقاي رفسنجاني در خطبه هاي نماز جمعه اين خبر را اعلام كرد. اتيوپي  در تهران سفارت خانه داير كرد ولي بعد از اينكه من از آنجا رفتم آنها هم يك سال بعد سفارتخانه خود را جمع كردند. 

 وي اظهار كرد: در كتاب خاطرات آنكارا بسياري از مسائل را ننوشتم چرا كه گفتن بعضي از مسائل ممكن است به صلاح مملكت نباشد و به منافع كشور آسيب وارد كند. اين كتاب، خاطرات آشكار من در تركيه است؛ بخش خاطرات من در تركيه بسيار بيشتر از آن چيزي است كه در  اين كتاب در مورد آن نوشته ام. من در اين مدت بيش از هفت بار با اردوغان ملاقات محرمانه داشتم كه مدت اين ملاقات ها بيش از ۴۵ دقيقه طول مي كشيد اما متاسفانه نمي توانم محتواي اين ملاقات ها را داخل كتاب بياورم. بيش از ۱۵۰ صفحه كتاب را به خاطر محتواي سري و محرمانه حذف كرديم. اما اين ۱۵۰صفحه پيش من محفوظ است به اين اميد كه روزي بتوانم آنها را منتشر كنم در غير اين صورت اين مطالب به تاريخ مي پيوندند. 

حسين پور  به تغييرات اقتصادي تركيه در زمان سفارتش اشاره كرد و گفت: رشد اقتصادي تركيه به مدت ۵ سالي كه آنجا بودم به ۵درصد مي رسيد و در دنيا بعد از چين و هند، رتبه سوم را داشت. اين سوال مطرح است كه اردوغان با توجه به سياست هاي غلطي همچون تصميمات نابخردانه با سوريه، برخورد با مصري ها و... كه داشت چرا براي بار دوم با راي بالايي انتخاب شد. جواب اين سوال را بايد در رشد اقتصادي تركيه جست و جو كرد. در زمان جنگ سرد پارامترهاي سياسي باعث نزديكي بين كشورها مي شدند اما به مرور اين موضوع رنگ باخت و روابط اقتصادي باعث ارتباط نزديك بين كشورها مي شد. من با همين سياست در كشور تركيه كار كردم. اردوغان اقتصاد تركيه را ارتقاء داد و بيكاري را كاهش داد. امسال بيش از ۲ ميليون ايراني به تركيه رفته اند كه هر كدام به صورت ميانگين ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلار هزينه كردند. با اين وجود درآمد تركيه از توريست ۳۰ ميليارد تومان مي شود. 

علي بخشي از ديگر سخنرانان اين نشست گفت: بخش تاريخ شفاهي به تازگي در وزارت امور خارجه راه اندازي شده است. نوشتن مطالب ديپلمات ها بسيار سخت است؛ چرا كه آنها خط قرمزهاي زيادي دارند. در سال ۱۳۸۲ آقاي دكتر خرازي؛ وزير وقت بخشنامه اي تحت عنوان «نوشتن نانوشته ها» ابلاغ كرد اما كتابي چاپ نشد.از سال ۱۳۹۳ بخش تاريخ شفاهي وزارت امور خارجه به صورت تخصصي كار ثبت و نگارش خاطرات شفاهي دييپلمات ها را در دستور كار قرار داده است.

وي ادامه داد: بخش تاريخ شفاهي وزارت امور خارجه چاپ و انتشار خاطرات علي آهني، حسين شيخ الاسلام، محمد رئوف شيباني، سيد محمد حسيني، شمس اردكاني، صباح زنگنه، محسن پاك آيين، گواهي، سيد محمد صدر و علي اصغر سلطانيه را در دست تهيه دارد. نگارش خاطرات منوچهر متكي، علي اكبر ولايتي و سيد كمال خرازي وزراي پيشين امور خارجه هم در دستور كار اين بخش قرار دارد. 

نيكنام حسين پور در ادامه اين نشست، گفت: ثبت خاطرات رده هاي سياسي كشور بخش  عمده اي از تاريخ مغفول كشور است. ثبت خاطرات قبل از انقلاب براي مردم ايران جذاب است. براي ثبت اين نوع از خاطرات بايد به مباحث ويراستاري توجه جدي شود. 

وي ادامه داد: تلاش و همتي كه وزارت امور خارجه براي انتشار اين كتاب ها به خرج داد بايد ادامه دارد باشد تا اين كتاب ها توسط رسانه ها، عموم مردم و ناشران ديده شود. در كشور ما اكثر وزارت خانه ها براي خود انتشارات دارند اما وزارت امور خارجه بهتر است با ناشران خصوصي تبادل اطلاعات داشته باشد تا كتاب ها بهتر به دست عموم مردم برسد. 

مدير عامل خانه كتاب در پايان گفت: جلسات نقد و بررسي كتاب در حوزه تاريخ شفاهي وزارت امورخارجه گفت: اين كار مي‌تواند با همكاري خانه‌كتاب و حتي به مناسبت ۴۰ سالگي انقلاب اسلامي صورت گيرد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *