تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ | شناسه مطلب : ۱۷۸۵۶ | تعداد بازدید : ۲۳۳

شانزدهمين شماره «فصلنامه نقد كتاب تاريخ» منتشر شد

از سوي خانه كتاب؛

شانزدهمين شماره «فصلنامه نقد كتاب تاريخ» منتشر شد

شانزدهمین شماره «فصلنامه نقد کتاب تاریخ» با سردبیری حبیب اله اسماعیلی از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، شماره شانزدهم «فصلنامه نقد كتاب تاريخ» در بخش هاي «نقد شفاهي»، «نقد آثار تأليفي»، «نقد آثار ترجمه»، «نقد آثار پيشين» و «گوناگون» راهي بازار نشر شده است.

اين فصلنامه با سرمقاله سردبير «حبيب اله اسماعيلي» آغاز مي‌شود كه در بخشي از آن مي‌خوانيم: «گام نخست هر پژوهش تاريخي نقد متن است. متن فراتر از اثر مكتوب تاريخي است. به واقع اثر تاريخي در متن تاريخي توليد مي شود و ماهيتا تاريخي است. يعني به افق زماني و مكاني خاصي وابسته است و براي فهم درست آن، فهم افق زماني و مكاني اثر تاريخي گريز ناپذير است. فصلنامه نقد كتاب تاريخ، در چند شماره اخير برنامه اي تدارك ديد كه به حوزه هاي كمتر توجه شده جامعه علمي تاريخ توجه شود. يكي از اين حوزه ها، رابطه نقد متن تاريخي و نقد آثار مكتوب تاريخي است. فصلنامه اي كه عنوانش نقد است، نمي تواند از روش ها و رويكردها ومسائل و چالش هاي حوزه نقد در مطالعات تاريخي در گذرد. رويكردهاي نوين تاريخي ما را به اين نكته مهم توجه مي دهند كه براي شناخت اثر تاريخي بايد به متني كه اثار در آن توليد شده مراجعه كنيم. بايد به اين نكته متوجه باشيم كه آثار مكتوب تاريخي در خلا نمي رويند. در افق زماني و مكاني خاص متولد مي شوند. اين افق مكاني و زماني از زمان و جغرافياي زيست مورخ آغاز مي شود و به زمان-مكان قريب و بعيد مولف ختم مي شود.  به ديگر سخن  ما اين افق قريب و بعيد را از منابع استخراج مي كنيم...»

در بخش نقد آثار تاليفي مقاله هايي با عنوان هاي «مردم كوچه و خيابان كجاي تاريخ بوده اند؟»، « انديشه سياسي در ايران باستان»، « كتيبه هاي ميخي در اوراتويي»، «بررسي و شناخت جايگاه تاريخ محلي»، «زنان در تاريخ سياسي- اجتماعي ايران»، «آخرين شاه بزرگ»، «تاريخ سياسي كاسي ها»، «تشيع و خاورشناسان»، «فرهنگ و تمدن ايران در دوره سلجوقيان»، «خاطرات صدر انقلاب»، «دولت هاي شيعي»و... پيش روي خوانندگان قرار گرفته است.

مقاله هاي«مطالعه اي روشمند و نوآورانه در تاريخ نگاري اسلامي»،  «اسلام در آفريقاي سده هاي ميانه»، «آموزه و آيين»، «نگاهي به ايران و سازمان سيا»، «سانسور در ايران»، «سفرنامه مرداويج» در بخش «نقد آثار ترجمه» آمده اند.

بخش «نقد آثار پيشين» اين فصلنامه نيز دربردارنده مقاله هاي «تاريخ گمشده بختياري» و «ايران شناسي در روسيه» است و مقاله هاي «تاريخ گلبن خانان»، «بازخواني روابط فرهنگي-تمدني مسلمانان و فرانسويان»، «دوستي به مثابه جهان بيني» و «كوتاه از تاريخ» نيز در بخش «گوناگون» اين شماره از فصلنامه نقد كتاب تاريخ ارائه شده است.

شانزدهمين شماره فصلنامه «نقد كتاب تاريخ» ويژه زمستان ۱۳۹۶ با سردبيري حبيب اله اسماعيلي، در ۳۱۲ صفحه، به بهاي ۱۰۰ هزار ريال از سوي موسسه خانه كتاب منتشر شده است.

 

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *