آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1278]

«بنیاد کی‌عطا» را تأسیس کنیم

«بنياد كي‌عطا» را تأسيس كنيم

نیکنام حسینی پور مدیرعامل خانه کتاب در آیین یادمان کی عطا طاهری بویراحمدی، نویسنده و پژوهشگر فولکلور استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: پیشنهاد می‌کنم « بنیاد کی‌عطا» را تأسیس کنیم. مردی که به کتاب و آگاهی بخشی عشق می‌ورزید و این بنیاد را بر میراث بزرگ او بنیان نهیم.

متن کامل »

ما فارسی‌دان نیستیم بلکه فارسی خوان هستیم

ما فارسي‌دان نيستيم بلكه فارسي خوان هستيم

ابوالفضل حری در دومین نشست «زیر چتر نقد؛ آسیب‌شناسی ترجمه‌های ادبی» گفت: در انتقال متن از یک زبان به زبان دیگر موضوعی به نام فرهنگ وجود دارد و مترجم علاوه بر اینکه باید با زبان مبدا آشنایی داشته باشد باید زبان مقصد را نیز کامل بشناسد. مترجم فارسی باید فارسی آموزش ببیند. ما فارسی‌دان نیستیم بلکه فارسی خوان هستیم.

متن کامل »

شرح فخر رازی بر قانون سرشار از ایده‌های کلامی منطقی و پزشکی است

شرح فخر رازي بر قانون سرشار از ايده‌هاي كلامي منطقي و پزشكي است

یوسف ثانی گفت: این شرح فخر رازی بر قانون سرشار از ایده‌های کلامی منطقی و پزشکی است که برای فهم فلسفی طب بسیار مهم است. به گفته علیرضا منجمی نیز فلسفه و پزشکی نباید با یکدیگر مخلوط شود در حالی فلسفه‌ورزی برای طب و طبابت فایده‌مندی زیادی دارد.

متن کامل »

ضرورت توجه به رویکردها، نظریه و مباحث تئوریک تاریخ شفاهی

ضرورت توجه به رويكردها، نظريه و مباحث تئوريك تاريخ شفاهي

حسنی فر در نشست معرفی و بررسی کتاب «تاریخ شفاهی؛ مباحث نظری،روش‌شناسی»عنوان کرد: در حوزه تاریخ شفاهی هنوز در مرحله ابتدایی هستیم با این وجود بحث های تکنیکی و روش تحقیق آن شکل گرفته اما درباره رویکردها، نظریه و مباحث تئوریک هنوز کار نشده است.

متن کامل »

این کتاب سیر تحول فلسفه هنر از دیرباز تا امروز است

اين كتاب سير تحول فلسفه هنر از ديرباز تا امروز است

محمدحسین ساکت در نشست معرفی و بررسی کتاب «زیباشناسی و فلسفه هنر» گفت: این کتاب درباره فلسفه هنر است اما دیدگاه های تاریخی و موضوعی را بررسی کرده است. کتاب خسته کننده نیست چرا که با چاشنی تاریخی همراه است و بهتر می توان آن را خواند. این کتاب از این جنبه که سیر تحول فلسفه هنر از دیرباز تا امروز است بسیار ارزنده است.

متن کامل »

داوری آثار منتخب جوایز کتاب سال استانی در جایزه کتاب سال از سال آینده

داوري آثار منتخب جوايز كتاب سال استاني در جايزه كتاب سال از سال آينده

مدیرعامل خانه کتاب در دومین جایزه کتاب سال استانی ایلام از تصمیم این موسسه برای برگزاری جوایز کتاب سال استانی در نیمه اول سال جهت شرکت دادن آثار منتخب این جوایز در جایزه کتاب سال، از سال آینده خبر داد.

متن کامل »