آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1545]

شهریار، سیمرغ قله ادب فارسی معاصر ایران است

شهريار، سيمرغ قله ادب فارسي معاصر ايران است

شهریار شادیگو در نشست «نقد اجتماعی اشعار استاد شهریار» گفت: شهریار سیمرغ قله ادب فارسی معاصر ایران است. شاعری است که با درد متولد شد با درد زیست و با درد از دنیا رفت. اما این درد، درد جسمی نبود بلکه درد خوشایند و درد اجتماع بود.

متن کامل »

شاهنامه وطن است

شاهنامه وطن است

ابراهیم خدایار، رئیس انجمن نقد ادبی ایران مطرح کرد: ما در داستان‌های شاهنامه خوانده‌ایم که وقتی قهرمان داستان زندگی‌اش در خطر است، سیمرغ به فریادش می‌آید. حال در تنگناهای مختلف فارسی‌زبانان دیگر سیمرغ نیست و این سیمرغ‌گونگی شاهنامه است که به داد ملت‌اش می‌رسد و گویی می‌خواهد فرزندانش را از زوال و نابودی نجات دهد.

متن کامل »

درک فرهنگی جوانان ما عمیق نیست

درك  فرهنگي جوانان ما عميق نيست

رئیس انجمن استادان زبان وادبیات فارسی در نشست «زبان‌ فارسی در گسترۀ گیتی» گفت: ارتباط جامعه و جوانان ما با فرهنگ ضعیف است و درک فرهنگی آنها عمیق نیست چرا که ما زبان و ادب فارسی را خوب به آنها آموزش ندادیم.

متن کامل »

فاصله گرفتن از فرهنگ دفاع مقدس علت مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است

فاصله گرفتن از فرهنگ دفاع مقدس علت مشكلات اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي است

محمدرضا سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران گفت: وجود مشکلات در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به دلیل فاصله گرفتن از فرهنگ جهادی، فرهنگ جبهه و دفاع مقدس است. بازخوانی و بازتولید دفاع مقدس به عنوان مجموعه ای از ارزش های معنوی و فرهنگی از جهت مدیریتی، ضرورت امروز ما است.

متن کامل »

صحیفه سجادیه عنصر احیاگر امت اسلامی است

صحيفه سجاديه عنصر احياگر امت اسلامي است

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان گفت: صحیفه سجادیه عنصر احیاگر امت اسلامی از حیث اعتقاد و عمل به الگوها است. امام سجاد هیچ تریبون و منبری نداشت و نمی‌توانست با مردم سخن بگوید. آن‌چه در صحیفه سجادیه می‌‌‌بینیم پشت به مردم و رو به قبله انجام شده است.

متن کامل »

عرب‌زبانان در کتاب‌هایشان از حضرت زینب(س) به عنوان زنی عاقل یاد می‌کنند

عرب‌زبانان در كتاب‌هايشان از حضرت زينب(س) به عنوان زني عاقل ياد مي‌كنند

مرضیه محمدزاده می‌گوید: در کتاب‌های عرب‌زبانان از زینب(س) به عنوان زنی عاقل سخن رفته است اما متاسفانه مداحان امروزی از این مساله یاد نمی‌کنند و تنها به سختی‌هایی که حضرت زینب(س) در این مسیر متحمل شده اشاره می‌کنند.

متن کامل »

علم در فضای مردم‌سالارانه به عنوان دانش کارشناسی قرار می‌گیرد

علم در فضاي مردم‌سالارانه به عنوان دانش كارشناسي قرار مي‌گيرد

ملایی توانی گفت: در فضای مردم‌سالارانه که امکان تبادل اندیشه است محیط مناسب وجود دارد و علم به عنوان دانش کارشناسی قرار می‌گیرد اما در فضای استبدادی نهادهای علمی مستقل نخواهیم داشت و نهادهای علمی دست‌آموز حکومت هستند و نه بازکننده افق جدید.

متن کامل »

اگر دانش‌آموزان در مدرسه شاد نباشند هوش‌شان کم می‌شود

اگر دانش‌آموزان در مدرسه شاد نباشند هوش‌شان كم مي‌شود

امید آریانی در نشست «شناخت و تربیت» گفت: در مدرسه‌ای که شادی نباشد خرد هم نیست. محیطی که دانش‌آموزان در آن فعالیت می‌کنند باید با ورزش، شادی و هیجان همراه باشد تا بتوانند پیشرفت کنند زیرا بدون سیستم هیجانی هوش اجتماعی دانش‌آموزان کم می‌شود.

متن کامل »