آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1397]

با یک انقباض زمانی و قطع ارتباط با حال روبه‌روییم

با يك انقباض زماني و قطع ارتباط با حال روبه‌روييم

نعمت‌الله فاضلی می‌گوید: با یک انقباض زمانی و قطع ارتباط با حال روبروییم که یا ما را دچار یک نوستالوژی نسبت به هویت و گذشته‌مان کرده و از آن برای استثمار ایدئولوژیک بهره برده شده است، یا ما را به یک مالیخولیای اتوپیایی نسب به آینده می‌رساند.

متن کامل »

توجه به نوگرایی در برنامه‎های فرهنگی هفته کتاب

توجه به نوگرايي در برنامه‎هاي فرهنگي هفته كتاب

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت نوگرایی در برنامه‌های فرهنگی و توجه به محتوا تاکید کرد و گفت: باید توجه داشته باشیم که «سیطره کمیت» در برنامه‌ریزی‌ها غلبه نداشته باشد بلکه محتوا نیز مورد توجه باشد.

متن کامل »

کسانی که در تاریخ کربلا کار کرده‌اند انگشت‌شمارند

كساني كه در تاريخ كربلا كار كرده‌اند انگشت‌شمارند

میرابوالقاسمی گفت: ثبت دیرهنگام یک واقعه تاریخی مشکل بوده و امکان تحریف و دست بردن در آن زیاد است اما این‌که بگوییم چون این منبع متقدم و به واقعه عاشورا نزدیک است احتمال خطا در آن کمتر است؛ همیشه این‌‌گونه نیست.

متن کامل »

کارکرد اصلی روایت ساماندهی زمان است

كاركرد اصلي روايت ساماندهي زمان است

حمیدرضا شعیری می‌گوید که ریکور در این کتاب مدام از روایت و روایت شناسی صحبت کرده و می‌گوید که کارکرد اصلی روایت ساماندهی زبان است، کاش مترجم عنوان را به «زمان و روایت» ترجمه می‌کرد.

متن کامل »

استفاده از اندیشه‌های مک‌اینتایر برای غرب‌ستیزی در ایران نوعی ابتذال است

استفاده از انديشه‌هاي مك‌اينتاير براي غرب‌ستيزي در ايران نوعي ابتذال است

انشاءالله رحمتی می‌گوید: مک‌اینتایر در ایران معمولا به عنوان منتقد مدرنیته شناخته می‌شود و حتی خیلی‌ها برای غرب‌ستیزی از اندیشه‌های او مثال می‌آورند که این شیوه استفاده از اندیشه مک‌اینتایر نوعی ابتذال است.

متن کامل »

سیر تکامل نثر جویس در ترجمه بدیعی هم اتفاق افتاده است

سير تكامل نثر جويس در ترجمه بديعي هم اتفاق افتاده است

امیرداوود حیدرپور گفت: اتفاق مثبتی که در ترجمه منوچهر بدیعی از «چهره مرد هنرمند در جوانی» افتاده و در ترجمه پرویز داریوش نیست، این است که هم‌زمان، همان سیر تکامل که برای نثر جویس اتفاق می‌افتد، برای ترجمه بدیعی هم اتفاق می‌افتد.

متن کامل »